Głos mieszkańców z niepełnosprawnościami ma znaczenie. W każdy pierwszy wtorek miesiąca odbywają się dyżury Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w Legnicy. – Zależy nam na tym, aby Legnica stawała się miastem coraz bardziej dostępnym. Nikt nie zna barier lepiej niż sami mieszkańcy. Każdy postulat i każda rozmowa są dla nas cenną wskazówką przy opiniowaniu miejskich programów - podkreśla Adam Kobel przewodniczący rady.
Dyżur Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w Legnicy już dziś od godz. 14.00 w Urzędzie Miasta Legnicy. Rada pełni rolę łącznika między mieszkańcami a władzami miasta. Choć jest organem opiniodawczo-doradczym i nie wydaje decyzji administracyjnych, jej zadaniem jest dbanie o to, by głos środowiska osób z niepełnosprawnościami był brany pod uwagę przy tworzeniu lokalnego prawa i programów wsparcia. Aby zapewnić mieszkańcom maksymalny komfort, Rada oferuje kilka ścieżek kontaktu. Osobiście, w każdy pierwszy wtorek miesiąca w gmachu Urzędu Miasta Legnicy, podczas trwania dyżuru poprzez centralę Urzędu Miasta oraz w dowolnym czasie mailowo, pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - to rozwiązanie dla osób, które preferują kontakt pisemny w dogodnym dla siebie czasie - podpowiada Adam Kobel, Przewodniczący.
Spotkania to przestrzeń na rozmowę o realnych potrzebach i barierach. Członkowie Rady mogą przyjąć postulaty mieszkańców, podpowiedzieć, jak ubiegać się o dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego czy wskazać odpowiednie instytucje niosące pomoc.
Zakres działania Rady obejmuje m.in.:
- inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz realizacji ich praw,
- opiniowanie projektów powiatowych programów działań oraz projektów uchwał Rady Miejskiej pod kątem ich skutków dla osób z niepełnosprawnościami,
- ocenę realizacji programów już funkcjonujących w mieście.
Członkowie Rady zachęcają wszystkich zainteresowanych - zarówno osoby z niepełnosprawnościami, ich opiekunów, jak i przedstawicieli organizacji pozarządowych - do aktywnego kontaktu. Aktualnie członkami rady są:Adam Kobel, Anna Kącka, Marta Stąpor, Paulina Siuda i Katarzyna Kura.
Reklama
Reklama