19 stycznia 2019 roku w Krzeszowie odbyła się kolejna edycja Festiwalu Trzech Kultur, tj. przeglądu jasełkowego i kolędniczego. Krzeszów to wedle znawców sztuki "Europejska Perła Baroku". Od średniowiecza przybywają do krzeszowskiego Tronu Łaski, gdzie króluje Matka Boża Łaskawa w cudami słynącej ikonie pochodzącej z XIII wieku, Polacy, Czesi, Niemcy i Serbołużyczanie. Właśnie dlatego w Krzeszowie od kilku lat duszpasterze oraz ludzie dobrej woli z Krzeszowa i Wrocławia postanowili organizować festiwal kolędniczo-jasełkowy, znany również pod nazwą Festiwalu Trzech Kultur. Podejmując tę inicjatywę, chcemy promować dziedzictwo kulturowe pogranicza polsko-czesko-niemieckiego, przybliżać mieszkańcom tych terenów dzieje chrześcijańskiej tożsamości zjednoczonej Europy oraz nawiązywać ze sobą relacje przyjaźni i współpracy.
Wyniki Festiwalu Trzech Kultur 2019:
Grupa dziecięca
1. Teatr „Bałałajka” z Zielonej Góry
2. Chór „Dzieci Maryi” z Krzeszowa
3. Zespół „Dziecięca Wiara” ze Starych Bogaczowic
Grupa młodzieżowa
1. Zespół z Czerwonego Kostelca w Czechach
2. Zespół „Marzenie” z Wałbrzycha
3. Zespół „Chełmszczanie” z Chełmska Śląskiego
Soliści
1. Aleksandra Majak z Kamiennej Góry
2. Maja Zioła z Kamiennej Góry
3. Martyna Wyrostek z Sedzisławia
Wyróżnienia
1. Szkoła Podstawowa w Krzeszowie – Oddział Przedszkolny
2. Emilia Kramarczyk z Witkowa Śląskiego
3. Bratranci Machova w Czechach
Jury Festiwalu Trzech Kultur:
Małgorzata Buszkiewicz – Wicewójt Gminy Kamienna Góra
Ks. Andrzej Bakun – rezydent z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie
Alicja Bielak – Centrum Biblioteczno-Kulturalne Gminy Kamienna Góra w Krzeszowie
Julian Golak – Twórca Chrześcijańskich Dni Kultury Polsko-Czeskich – Nowa Ruda
Marek Zygmunt – Redaktor „Naszego Dziennika” Warszawa-Wrocław
Uczestnicy 9 Festiwalu Trzech Kultur:
1. Zespół Folklorystyczny „Bolkowianie” - poza konkursem
Zespoły dziecięce
1. Zespół Jasełkowy - Chórek Dzieci Maryi z Krzeszowskiej Bazyliki
2. „Niezapominajki” - Przedszkole z Kamiennej Góry
3. Eucharystyczny Ruch Młodych z Kamienne Góry
4. Zespół „ Maki” – Przedszkole z Kamiennej Góry
5. „Tam gdzie spadają Anioły” - Powiatowy Ośrodek Wsparcia w Kamiennej Górze
6. Zespół Jasełkowy - Szkoła Podstawowa w Krzeszowie
7. Vox Cordis z Wałbrzycha
8. Dziecięca Wiara ze Starych Bogaczowic
9. Zespół Teatralny - „Bałałajka z Zielonej Góry
Soliści
1. Nicola Szndrocha z Kamiennej Góry
2. Aleksandra Majak z Kamiennej Góry
3. Emilia Kramarczyk z Witkowa
4. Maja Zioła z Kamienne Góry
5. Martyna Wyrostek z Sędzisławia
Zespoły młodzieżowe
1. Eucharystyczny Ruch Młodych z Kamiennej Góry
2. Zespół „Marzenie” z Wałbrzycha
3. Zespół „Chełmszczanie” z Chełmska Śląskiego
4. Orkiestra dęta - „Bratranci z Czech
5. Orkiestra Symfoniczna - Czervony Kostelec z Czech
Poza konkursem:
1. Ich dwoje
2. Anna Maciejewska
DOBRODZIEJE Festiwalu Trzech Kultur – 2019
1. Wiceminister Edukacji Narodowej Marzena Machałek – Jelenia Góra
2. Senator RP Dorota Czudowska Legnica
3. Poseł RP Ewa Szymańska Legnica
4. Burmistrz miasta Polkowice Łukasz Puźniecki
5. Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Zakładów Górniczych „Lubin” Bogdan Nuciński
6. NSZZ „Solidarność” KGHM Polska Miedź O/ZG Rudna
7. Marek Mutor - Wrocław Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”
8. Wojciech Swakoń - Prezes Firmy „Energetyka” KGHM Polska Miedź S.A. Lubin
9. KGHM Polska Miedź S.A. - Dyrektor Naczelny ZG „Lubin”
10. Starostwo Powiatowe w Kamiennej Górze - Pani Małgorzata Krzyszkowska - wicestarosta Powiatu Kamiennogórskiego
11. Fundacja Obserwatorium Społeczne we Wrocławiu
12. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
13. Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie
ks. Marian Kopko, foto Przemysław Groński